Šestnáctý ročník festivalu Třinecké filmové léto (TFL), jemuž dali organizátoři přídomek „babí“, nabídl 28 polských, českých a slovenských filmů. Jednoho reprezentanta mělo v programu i Maďarsko. Kompletní program ZDE

Úprava názvu festivalu jeho organizátorům vyšla – do hutnického města se minulý týden vrátilo skutečné babí léto. Největšímu zájmu diváků se podle očekávání těšily hity poslední sezony. Nejnovější snímek Jana Hřebejka Nestyda i velkofilm Juraje Jakubiska Bathory bez problémů vyprodaly sál, jehož kapacita se po nedávné rekonstrukci snížila na 371 míst.

Více než dvouhodinový snímek Bathory se na TFL dočkal v sobotu odpoledne zvláštního uvedení. Poté, co lidé kino zcela vyprodali, pokladní prodávala i několik rezervovaných lístků, jejichž majitelé si je ve smluvenou dobu nevyzvedli.

Na desítky opozdilců se ale nedostalo vůbec. „Naštěstí jsme přišli včas, lístky jsme ještě koupili normálně,“ poznamenal při pohledu na frontu dvacetiletý Michal Kawulok z Jablunkova, který přijel se svou o dva roky mladší přítelkyní Miroslavou Grocholovou. „Jestli se to dalo čekat? Určitě. Ten film má své jméno,“ poznamenala před vchodem sedmatřicetiletá Pavla Wojnarová z Třince, která na promítání čekala s přáteli.

Důchodkyně z Kanady viděla osm filmů

Jakubiskův film si vybrala i osmnáctiletá studentka Jana Kobieluszová, která přijela z Písku u Jablunkova. „Na festivalu jsem byla už loni, do kina jezdím do Ostravy nebo tady. V Jablunkově je kino strašně malinké, tam jsem byla snad jen jednou,“ poznamenala. "Doufám, že po rekonstrukci to tady bude pohodlnější. V Jablunkově se toho asi nedočkám."

Hned osm snímků letošního TFL viděla Daniela Szturcová z třinecké části Kanada. Bez váhání je všechny také vyjmenovala. „Do kina chodíme pravidelně, tady už nás znají. Festival se mi líbí moc, filmy jsou lepší než loni,“ smála se dvaašedesátiletá důchodkyně, jež na přehlídku vzala i svého manžela Jaroslava Jelínka. Jejich výběr ovlivnila i doba uvedení jednotlivých snímků. „Máj jsme nestihli. Promítali ho v deset večer, a to my tak pozdě už nikam nechodíme,“ dodala.

Ve festivalové soutěži režisérských prvotin o hlavní cenu Zlatý debut soupeřilo 9 filmů. „Toto číslo svědčí o velkém množství nových režisérů, kteří začínají svou uměleckou dráhu, a poukazuje na dynamický rozvoj středoevropského kina,“ uvedl mluvčí TFL Tomasz Pustówka.

O vítězi rozhodla profesionální porota, cenu spojenou s odměnou 75 tisíc korun nakonec získal film Démoni režiséra Roberta Švédy. „Je to film pro vnímavého diváka, který pobízí k myšlení, nevykládá příběh banálně a doslova, ale nutí nás, abychom si mnohé domysleli,“ komentoval dílo vítězného režiséra porotce a ředitel TFL Tadeusz Wantuła.

Svou cenu udělila i studentská Stínová porota, které se nejvíc líbil film Rafała Kapelińskiego Ballada o Piotrowskim. „Jde o velmi zajímavý psychologický portrét zdánlivě obyčejného člověka“, zdůvodnil rozhodnutí slovenský předseda studentské poroty Peter Gašparik. Autor filmu si cenu převezme dodatečně. "Pan režisér žije v Londýně," vysvětlil Wantula s tím, že autorův pobyt v Třinci byl nad finanční možnosti festivalu. "A město Třinec to také nechtělo zaplatit," vtipkoval ředitel TFL.

Třetí cenu vybíralo publikum. Přidělilo ji filmu polsko-slovenské produkce Wino truskawkowe v režii Dariusza Jabłońskiego, čímž podtrhlo celkový úspěch slovenské kinematografie. V sobotu večer lidem zahrálo saxofonové kvarteto, které tvoří studenti katovické konzervatoře, byly oznámeny i výsledky soutěže vizitek města Třince, které se zúčastnily dvě amatérské práce. Porota rozhodla, že filmy nesplnily téma soutěže. Přesto byly vizitky divákům promítnuty a tvůrcům byly proplaceny náklady.