Zájem o památky roste a hrady a zámky zaznamenávají rekordní návštěvnost. „Loni zavítalo na Hukvaldy zhruba padesát tisíc platících návštěvníků, letos už čtyřicet tisíc, a to je sezona teprve v polovině,“ tvrdí optimisticky dvaadvacetiletý Miroslav Holiš, který na hradě Hukvaldy působí jako kastelán druhou sezonu.

Turisté plní pokladny

„Když je venku vedro, lidé jsou raději u vody, ale když se ochladí, je hned hrad plný,“ potvrzuje Pavel Zástěra z hradu Sovince, který už tradičně patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji.

Zámky v Hradci nad Moravicí i v Raduni nabízejí nové expozice i doprovodné výstavy a na nezájem návštěvníků si rozhodně nestěžují. „Letošní návštěvnost je vyšší než vloni a během červencových svátků doslova trhala rekordy. Z takového průběhu sezony máme pochopitelně velkou radost. Nechci však chválit dopředu, uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí ,“ říká kastelán Hradce nad Moravicí Radomír Přibyla.

Na malý zájem si letos nemůže stěžovat ani raduňský zámek na Opavsku. „Už nyní k nám letos zavítalo o pět set lidí více než vloni touto dobou i přesto, že jsme pro natáčení filmu museli zámek veřejnosti skoro na tři týdny uzavřít,“ spokojeně konstatuje raduňská kastelánka Eva Kolářová. Velký zájem je o zámeckou oranžerii i dokonale udržovaný zámecký park.

Více milovníků historie letos zavítalo podle kastelánky Jaroslavy Holubové také na hrad Starý Jičín, kde se ještě před pár lety scházeli snad jenom trampové. Nyní tu každou sezonu čeká návštěvníky bohatý program se šermíři, divadelníky, řemeslníky a další atrakce.

Diváky lákají rytíři, divadelníci i sokolníci

Přilákat turisty v době stále otevřených nákupních center a hypermarketů na hrady a zámky však vyžaduje podle kastelánů a průvodců hodně fantazie, času i peněz.

„Na samotnou zříceninu dnes už lidi těžko nalákáte. Proto nabízíme koncerty, setkání s pohádkovými bytostmi, strašidly či šermířská klání. Jinak by se tu děti nudily a rodiče by si maximálně prohlédli architekturu a víc by se k nám nevrátili,“ shodují se kasteláni.

Na hradě Sovinci, o jehož vrácení stále usiluje Řád německých rytířů, stoupl počet návštěvníků v posledních třech letech na více než dvojnásobek. „Zhruba polovinu z nich k nám přilákaly zábavné programy a další atrakce,“ tvrdí kastelán Pavel Zástěra.

Šermíři ze skupiny Allegros či lidoví umělci se již pravidelně zabydleli i na Starém Jičíně. „Ne všichni návštěvníci však dávají přednost zábavě. Je odtud krásný výhled do kraje, mnozí turisté u nás hledají klid a pohodu a stráví tu i několik hodin,“ říká správkyně hradu.

Zatímco na Hukvaldech v posledních letech počet návštěvníků stagnoval, letos hrad výrazně ožil. S velkým zájmem se setkala velkolepá gotická bitva Dobývání hradu Hukvaldy, jíž se zúčastnila zhruba stovka rytířů z celé republiky, oblíbená večerní akce Strašidla na hradě, úspěch měl i první ročník písničkářského minifestivalu Hukvaldský brnkot či hledání tajného pokladu zbojníka Ondráše.

Rovněž Zámecké slavnosti a další akce na zámku v Kuníně začínají v posledních letech přesahovat hranice Novojičínska. Přitom ještě před necelými deseti lety se tento stav pohyboval spíše v rovině fantazie. „První slavnosti jsme tenkrát pořádali ještě jako takovou benefici, chtěli jsme tenkrát upozornit na tragický stav zámku. Ukazovali jsme lidem fotografe, jak vypadal před válkou, a doufali, že nám pomohou,“ připomenul kastelán Jaroslav Zezulčík. Zámek se nakonec zachránit podařilo a ze slavností se stala dobrá tradice.

Zámky na Osoblažsku? Pouze zvenčí

Národní památkový ústav registruje v Moravskoslezském kraji celkem 103 hradů a zámků. Zdaleka ne všechny jsou přístupné veřejnosti.

Některé zámky na Osoblažsku si mohou turisté prohlížet jen zvenčí. Po dlouhých letech chátrání se však v roce 2004 podařilo otevřít zámek ve Slezských Rudolticích, o němž se kdysi mluvilo jako o slezských Versailles. „Zámek jsme zpřístupnili hned poté, co se jeho správcem stala obec,“ říká starostka Martina Jalamasová.

Rovněž zámek Linhartovy, který byl celá desetiletí pro veřejnost uzavřen a sloužil jako sklad, se v uplynulých dvou letech stal mezinárodním kulturním centrem s první dětskou galerií. Zájemci se tu mohou seznámit s historií varhanářství, jedna z expozic by měla být věnována historii četnictva. Linhartovský zámek je otevřen teprve pár týdnů, ale jeho branami už prošlo několik tisíc návštěvníků. Atmosféru na zámku si kromě veřejnosti chválí umělci a vystavovatelé.

 

 

V současné době jsou přístupné

Hrady:
Sovinec, Hukvaldy, Starý Jičín, Slezskoostravský hrad, Štramberská Trúba
Zámky:
Bruntál, Frýdek, Karviná-Fryštát, Žerotínský zámek Nový Jičín, Kunín, Červený a Bílý zámek Hradec nad Moravicí,
Raduň, Kravaře ve Slezsku, Slezské Rudoltice, Linhartovy

 

Památky v kraji nabízejí hudbu, divadlo i zábavu

Tytam jsou doby, kdy návštěvníci jen pasivně naslouchali výkladům průvodců o historii pamětihodností, pak s dětmi zbaštili párek s rohlíkem a jeli dál. K nejvyhledávanějším patří především ty památky, které je vtipně a nápaditě vtáhnou do historie a dob našich předků.
Inspiraci hledají pořadatelé v historii hradu či zámku, nebo jen tak připraví zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Sovinec tak má svého oblíbeného rytíře Kobylku, Hukvaldy zase zazděného preclíkáře Světlíka či Černého mnicha, Starý Jičín Podzimníčka, který tradičně zavírá hrad.
V zámku Hradec nad Moravicí svádějí u Bílé věže celodenní souboje rytíři, oblíbené jsou večerní prohlídky v dobových kostýmech pod názvem Panstvo není doma. Tuto sobotu proběhne na zámku v Kravařích již dvanáctý ročník oblíbené Oldies party, kterou připravila pro své příznivce skupina The Hurican.
Na Hukvaldy se letos po třech letech znovu vrátili rytíři a středověk, sešli se tu sokolníci i čarodějnice. Rovněž o nadcházejícím víkendu tu bude obzvlášť živo. V sobotu se návštěvníci pobaví na hradním jarmarku a v neděli netradičně zakončí letošní festival Janáčkovy Hukvaldy svým vystoupením Jarek Nohavica. Poslední srpnovou sobotu za úplňku bude hrad od klekání do půlnoci otevřen všem strašidlům, o dalším víkendu pak pořadatelé zvou mlsné jazýčky na Dny hukvaldských preclíků a koláčků, ale i další speciality.
Také hrad Sovinec vsadil na historické akce. Začátkem července se na Sovinci bojovalo, střílelo a šermovalo „za čest a krále“, pak si dali na hradě sraz řezbáři. O víkendu 18. a 19. srpna se tu uskuteční jarmark hradních řemesel spojený s večerním programem, country bál s ohňostrojem a útokem loupežníků. Pořadatelé jej nazvali Hodokvas rytíře Kobylky. K dispozici bude dobová kuchyně, bude se hrát divadlo i šermovat, o týden později pak hrad připravil gotický mumraj na středověké tvrzi s přehlídkou dobové módy s názvem Na příkaz krále a sezonu letos ukončí tradiční Hofmistrova závěť.
„Nechceme, aby to byla všehochuť, kdy návštěvníci uvidí na hradě šermíře a stánky. Proto jednotlivé víkendy tematicky zaměřujeme,“ říká místní „purkrabí“ Zdeněk Zedek, který se na hradě již několik sezon stará o atraktivní program.
„Nic není zadarmo. Nevíme, co je volno či prázdniny, na hradě je stále co dělat,“ shodují se kasteláni, kteří týden co týden připravují pro návštěvníky bohatý a zajímavý program.