Brouk, který se poslední dobou objevuje v bytech a domech, připomíná švába. Je však zcela neškodný, ale neměl by se brát do rukou. Pokud patříte mezi nešťastníky, kterým se do bytu nastěhoval asi dva centimetry velký hnědý brouk, můžete být klidní.

Jedná se totiž o přemnoženého kvapníka plstnatého a jednoduše si ho můžete splést se švábem pro jejich podobnou velikost i barvu. „Naše přírodovědecké oddělení v Muzeu Beskyd teď navštěvuje hodně lidí s dotazy, jestli se jedná o švába.

Lidé mají strach, ale kvapník není nebezpečný a v bytech se určitě neusadí natrvalo,“ vysvětlovala situaci Magdaléna Roháčová z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku. „Už minulé léto k nám přicházely nějaké dotazy, ale tento rok je panika lidí větší než loni,“ pokračovala Magdaléna Roháčová. Kvapníci jsou v současnosti ve stadiu, kdy prudce vzrůstá jejich populace, a proto pronikají i do pro ně netypického prostředí, jakým jsou domy a panelákové byty. K večeru nalétávají na světelné zdroje a tak se dostávají do místností.

Jejich výskyt podporují také velmi vysoké noční teploty, pohybující se kolem 26 až 28 stupňů. Vyskytují se na suchých až polovlhkých místech, kde bývá hodně světla. Živí se převážně semínky z jahod, pampelišek, řepky, ale někteří odborníci tvrdí, že se může stát i všežravcem. „Nedoporučovala bych se kvapníka dotýkat rukou, protože může dojít ke zranění,“ varovala Roháčová. „Brouk se brání tím, že vylučuje kyselé sekrety, které jsou člověku nebezpečné a mohou na rukou vytvořit puchýře. Zranění se může ukázat až po několika dnech a léčí se zpravidla déle než týden,“ líčila Roháčová a poradila, jak se kvapníků nejlépe zbavit: „Pomůže chemie běžně dostupná ve všech drogeriích.“