Krach projektu, který řeší likvidaci komunálních vod, by Českou republiku připravil o 700 milionů korun z evropských fondů. Podle konzultanta ministerstva životního prostředí, který na jednání do Třince přijel, by šlo o dosud nevídaný precedent v souvislosti z bruselskými dotacemi.

Prezentace záchranného harmonogramu projektu, který vznikl v minulých dnech, trvala dvě hodiny. Dotace EU před dvěma lety počítala s tím, že revitalizace si vyžádá 37,5 milionu eur. Unie slíbila 26 milionů. Podíl osmi obcí, které tvoří Slezský vodohospodářský svazek, měl činit 9,5 milionu eur, v přepočtu 250 milionů korun. Necelých pět procent nákladů má platit Státní fond životního prostředí.

Český Těšín si odstoupení rozmyslel

Podle tendrové dokumentace z letošního září však celková cena díla přesáhne 58 milionů eur. Obce by tak musely splácet 30 milionů eur, tedy asi 720 milionů korun. „Tato cesta vede do pekel a je nereálná,“ řekla Palkovská. Dodala, že v případě společného úvěru svazku hrozí situace, že ekonomicky silnější obce budou muset splácet dluhy za ostatní členy. „To znamená, že pokud by Vendryně nebyla schopna splácet, tak Třinec bude splácet za ni,“ poznamenala starostka.

Již minulý týden chtělo od projektu odstoupit město Český Těšín. Jeho zástupci si tento krok prozatím rozmysleli.

„Je ještě cesta, aby projekt měl šanci, ale je tady strašně moc podmínek, které musí být splněny,“ uvedla Palkovská. „Máme šanci získat nějakých sto milionů korun díky odpočtu DPH, pak jsou tu kurzové ztráty – v současné chvíli je to ve fázi materiálu, který bude předložen do vlády,“ řekla. Zmíněné kroky by podíl obcí snížily na přibližně 520 milionů korun.

Starostka: Zní to hrozně

Slezský vodohospodářský svazek zároveň nechal prodloužit termín pro podání nabídek firem ve výběrovém řízení ze 14. listopadu na 16. prosince, a to kvůli revizi rozsahu a rozpočtu projektu. „Pokud se podaří vyřešit odpočet DPH a kurzové ztráty, tak revizí budeme hledat způsob, jak se dá snížit cena za jednotlivé objekty,“ vysvětlila Palkovská.

Už 18. listopadu se v Třinci sejdou zástupci svazku. Na jednání by obce měly sdělit, kolik jsou schopny splácet. „Musí být doložena schopnost obcí svůj podíl splácet. Šestnáctého prosince se otevřou obálky a dojde k vyhodnocení. V lednu pak může zastupitelstvo rozhodnout: Ano, pokračujeme v projektu. Zní to hrozně, času je málo, ale to je jediná šance, jak projekt zachránit,“ tvrdí starostka. Zdůraznila, že při splnění všech podmínek bude nakonec uzavřeno osm samostatných úvěrů.

Kvůli revitalizaci se ve středu sejdou i zastupitelé sousední Vendryně. "Kdybych já měl třinecké problémy, tak jsem tady s velikým úsměvem," řekl v úterý třineckým zastupitelům starosta Rudolf Bilko. Vendryně nemá ani metr vlastní kanalizace, její podíl na revitalizaci v poměru k počtu obyvatel bude znamenat obrovské zadlužení. - více ZDE

"Pro nás je to téměř likvidační záležitost, a přitom není cesty zpět. Jděme do toho," povzbuzoval své třinecké kolegy Bilko.