Klubu komunistických zastupitelů v ostravském městském zastupitelstvu se podařilo na středeční schůzi prosadit, aby se v rozpočtu města na příští rok počítalo s tím, že Ostrava bude platit regulační poplatky za pacienty, kteří se léčí v Městské nemocnici Ostrava. Návrh šéfa ostravských komunistů Josefa Babky podpořili lidovci i sociální demokraté, proti byli zastupitelé za ODS.

Babka tvrdí, že je ochoten diskutovat pouze o šedesátikorunovém poplatku za pobyt v nemocnici. „Zcela zásadní jsou ale poplatky třicetikorunové. Devadesátikorunové za návštěvu pohotovosti by měly být také zrušeny,“ míní Babka, který poplatky považuje za určitý typ daně. Předpokládá, že na úhrady poplatků by se muselo v městském rozpočtu vyčlenit maximálně dvacet milionů korun. „Jsme ale proti všem poplatkům, věříme, že se je v budoucnu podaří zrušit zákonem,“ dodal Babka, který je zároveň lídrem KSČM do krajských voleb a současný krajský zastupitel.

Byl by rád, kdyby se stejný návrh podařilo prosadit také v městské nemocnici v Bohumíně. „V čele Bohumína stojí sociální demokraté, kteří by měli mít stejný zájem,“ plánuje Babka.

Právě sociální demokraté a jejich lídr do krajských voleb Jaroslav Palas přišli začátkem září při zahájení předvolební kampaně s návrhem platit regulační poplatky za pacienty krajských nemocnic z rozpočtu kraje. Zhruba sto milionů korun na to chtějí najít v lepším hospodaření budoucí krajské samosprávy. Palas ani „dvojka“ na krajské kandidátce ČSSD a zároveň ostravský primátor Petr Kajnar to nepovažují za dobrý předvolební tah.

„Kde jinde projevit solidaritu s nemajetnějšími občany než právě ve zdravotnictví? Regulační poplatky jsou asociální, u některých lidí blokují možnost jejich ošetření,“ zdůvodnil Kajnar, proč hlasoval proti svým občanskodemokra­tickým koaličním partnerům na ostravské radnici. Nepovažuje to za líbivé gesto před volbami. Tvrdí, že pro návrh bude hlasovat i po krajských volbách, v prosinci, kdy se bude schvalovat městský rozpočet.

Náměstek ostravského primátora a krajský zastupitel Lukáš Ženatý (ODS), který také kandiduje do krajského zastupitelstva, řekl, že občanští demokraté hlasovali proti, protože strana chce, aby se lidé podíleli na financování zdravotnictví. „Dvacet milionů korun utracených za poplatky bude v rozpočtu města chybět na jiné oblasti,“ míní Ženatý. Návrh komunistů vidí jako předvolební tah před blížícími se říjnovými volbami. Upozornil, že celá věc je teprve ve fázi přípravy metodiky návrhu rozpočtu. „Připravíme variantní řešení rozpočtu s poplatky a bez poplatků. Rozhodne prosincové zastupitelstvo,“ uvedl Ženatý.

V krajském zastupitelstvu návrh neprošel

Stejný návrh jako ve středu v Ostravě přednesli komunisté i včera na jednání krajského zastupitelstva. Kraj by měl podle nich hradit poplatky za pacienty ve svých osmi nemocnicích. Protože v krajském zastupitelstvu má nadpoloviční většinu ODS a KDU-ČSL, Babkův návrh vyčlenit na poplatky zhruba devadesát milionů korun z přebytku hospodaření kraje neprošel. „Je to proto, že na kraji je KDU a v Ostravě ČSL,“ naznačil Babka údajnou rozpolcenost v řadách lidovců.

Lídr KDU-ČSL do krajských voleb a současný náměstek hejtmana Pavol Lukša považuje za populistické sliby konkurenční ČSSD a KSČM zrušit regulační poplatky v ambulancích krajských nemocnic a peníze na jejich úhradu najít v rozpočtu kraje. „Pokud by to sociální demokraté mysleli vážně, mohli to už dávno učinit ve dvou nemocnicích – v Městské nemocnici Ostrava a v Bohumíně. Poplatky tu už mohly být hrazeny z rozpočtu těchto měst. Kraj hospodařil v minulosti dobře, peníze z rozpočtu šly správným směrem a do budoucna by měly směřovat do rozvoje školství, venkova, do projektů spolufinancovaných Evropskou unií, ne na zákonem stanovené regulační poplatky ve zdravotnictví,“ reagoval Lukša.

Proč lidovci hlasovali v ostravském a krajském zastupitelstvu rozdílně? „Možná že se našim lidem v ostravském zastupitelstvu stýská po koalici z minulého volebního období, kdy stáli v čele města společně s KSČM, ČSSD a SNK ED,“ reagoval Lukša. To, že téma přišlo na program jednání ostravského zastupitelstva, Lukša chápe, je v polovině volebního období. Babkův návrh prosadit totéž na kraji však vidí jako nefér. „Včerejší jednání bylo poslední před krajskými volbami. Byl by to velký závazek pro nové zastupitelstvo. To je stejné, jako kdybychom si teď schválili velký úvěr a nechali na nových zastupitelích, ať se s ním poperou,“ řekl Lukša. Debata o poplatcích podle něj patří na půdu parlamentu, tam lidovci jednotně prosazují zrušení poplatků pro seniory a malé děti.