Pro pozůstalé tato smutná místa znamenají připomínku bolestné tragédie. Tito lidé mají potřebu označit bod, kde naposledy vydechl jejich milovaný člověk. Přinášejí sem květiny a zapalují svíčky a takovéto místo pro ně má mnohdy stejný význam, jako skutečný hrob. Pietní místa u silnic však vznikají načerno, bez povolení. Není totiž žádný předpis, který by podobné situace řešil.
Úřady pomníčky tolerují

Úřady malé pomníčky prozatím tolerují, ale křížků u cest rychle přibývá a nabízí se otázka, kde je hranice této vstřícnosti. Zajedno pak nejsou ani samotní řidiči. Někteří při pohledu na pomníček stahují nohu z plynu, jiné ale křížky u cest spíše rozptylují a na další zase působí depresivně.

„Pokud si někdo takovýto pomníček zřídí, město jej toleruje. Odstranit bychom jej museli pouze v případě, že by ohrožoval bezpečnost silničního provozu. Pokud by pak majitel komunikace v daném prostoru prováděl úpravy, opravy, rekonstrukci nebo výstavbu, i v takovém případě by samozřejmě musel být pomníček bez náhrady odstraněn,“ shrnula situaci mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Přímo ve Frýdku-Místku existovalo podobné místo například poblíž autobusové zastávky Na Veselé, kde před několika lety pod koly auta zahynul malý chlapec. Řadu let na toto místo lidé přinášeli květiny, nyní se tu však staví nový dům a květiny už není kam položit. Křížky také mohou řidiči spatřit třeba v Místku na hlavním tahu u křížového podchodu nebo ve Frýdku naproti restaurace U Gustlíčka, ale i na dalších místech. Jejich přesná evidence však neexistuje.
Mělo by se vždy postupovat citlivě

Pietní místa u silnic obvykle vznikají spontánně. Kdyby však přesto chtěl mít zájemce raději pomníček u cesty oficiálně schválený, neuspěl by. V českém právním řádu totiž chybí předpis, podle kterého by mohl být podobný křížek úředně povolen. „Ten, kdo chce u cesty postavit pomníček, by měl alespoň požádat o obecný souhlas majitele či správce komunikace nebo o souhlas majitele pozemku, na kterém by měl být pomník umístěn,“ poradil vedoucí odboru dopravy frýdecko-místeckého magistrátu Miroslav Hronovský. Kromě toho by podle něj umístění pomníčku mohlo ovlivnit i několik dalších okolností, například zda nemá být postaven v takzvaném silničním ochranném pásmu.

Při umísťování pomníčku u cesty je obzvlášť nutné přihlížet k tomu, jestli nemůže ohrožovat bezpečnost silničního provozu. Například tím, že bude odpoutávat pozornost řidičů nebo že by do něj při nehodě auto mohlo nebezpečně narazit. „S ohledem na možné ohrožení bezpečnosti silničního provozu by bylo vhodné získat také vyjádření příslušného silničního správního úřadu,“ dodal Miroslav Hronovský.

Potom záleží také na samotném provedení pomníku. Pokud by měl základ spojený se zemí, nemělo by chybět ohlášení drobné stavby, které by měl opět posoudit silniční správní úřad. Vždy však záleží na konkrétním případu. „Legislativa umísťování pomníčků u cest neřeší. Myslím, že by se ale mělo vždy postupovat citlivě, individuálně a především s ohledem na bezpečnost silničního provozu,“ uzavřel Miroslav Hronovský.