Slezský vodohospodářský svazek se chystá na přijetí zhruba čtvrtmiliardového úvěru. Důvodem je projekt, který řeší likvidaci komunálních vod na Třinecku a Jablunkovsku. Evropská komise mu loni přidělila více než 26 milionů eur, celkové náklady se však odhadují na 37,5 milionu.

Rozdíl zaplatí jednotlivé obce podle výše svých investic. Největší nápor čeká obecní pokladnu ve Vendryni, která žádnou kanalizaci nemá. Její starosta Rudolf Bilko (SN) včera Deníku řekl, že to bude více než uvažovaných třicet milionů korun. „Bohužel to bude víc, a to nějakých čtyřicet pět milionů,“ uvedl Bilko s tím, že veškeré dotace zaplatí stavbu z přibližně 78 procent. „Tak to nakonec bylo dojednáno,“ poznamenal. Bilko počítá s tím, že peníze bude obec splácet patnáct let. „Ročně jsme schopni bez problémů uvolnit nějakých osm milionů, ale investice na nulu omezit nelze. Opravy cest, veřejné osvětlení, to jsou věci, které musí běžet,“ upozornil.

Česká republika se před časem zavázala, že do roku 2010 budou všechny obce nad dva tisíce obyvatel na kanalizaci napojeny. Podle starosty tak už ani nelze od investice ustoupit. „O tom jsme na obci ani nediskutovali. To není vratný proces,“ zdůraznil Rudolf Bilko. Slezský vodohospodářský svazek kromě Vendryně tvoří Mosty u Jablunkova, Jablunkov, Návsí, Bystřice, Třinec, Český Těšín a Těrlicko.

Tajemník svazku Petr Karlubík redakci řekl, že právě včera byl vybrán zpracovatel tendrové dokumentace. Jde o klíčový dokument pro výběrové řízení na dodavatele stavby, které by mělo být vyhlášeno příští rok na jaře. Banka, která obcím peníze půjčí, bude vybrána už na přelomu roku. „Půjde o dvě stě až tři sta milionů korun,“ uvedl k úvěru Karlubík. Na otázku, zda se svazek neobává podobného prodražení akce, s jakým se potýká stavba obří křižovatky na třineckých Balinách, řekl: „Je tam trochu obava, ale nebudeme nic dopředu předjímat. U velkých staveb je to různé.“

Brusel bude stavbu financovat průběžně.

Projekt počítá s vybudováním 96 kilometrů kanalizace a čtyř menších čističek odpadních vod. Karlubík již dříve uvedl, že revitalizace povodí Olše nepatří mezi projekty, u kterých mohou podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) nastat problémy s přidělením evropských dotací. „Nás se to netýká,“ řekl Petr Karlubík. Stavbu necelými padesáti miliony korun podpoří Státní fond životního prostředí. „Ministr životního prostředí už o tom rozhodl. Jde o 4,6 procenta z celkových nákladů,“ doplnil Petr Karlubík.